Techninės priemonės ir rūpyba namuose

  • Techninės priemonės ir rūpyba namuose

    Techninės priemonės ir rūpyba namuose

    Žmogaus kūnas, nors trapi, tačiau labai lanksti ir gebanti gerai prisitaikyti sistema. Kol yra išlaikomas jo vientisumas ir integralumas, tol kūnas gali tarnauti savo šeimininkui ir aplinkiniams, padėti gyventi aktyvų ir kūrybingą gyvenimą. Jei kūno vientisumas tampa pažeistas, ši sistema nesugeba atlikti savo funkcijų, jos savarankiškumas ir kūrybiškumui iškyla kliūčių. Jei nutinka taip, jog dėl vidinių ar išorinių priežasčių įvyksta trauma, sužalojimas ar funkcinis sutrikimas, neišvengiamai tampa būtina naudoti atramas, pagalbines technologijas ar pagalbinius įtaisus. Kūno sistemos trūkumai, disfunkcijos (ilgalaikės ar trumpalaikės) turi būti pakeistos daliniam ar visiškam funkcionalumo atkūrimui. Su pagalbinių technologijų ir įrangos pagalba, asmuo gali atgauti savarankiškumą ir aktyviai gyventi.

    Kai žmogaus kūnas yra pažeistas, lengvesniais atvejais, juo pasirūpinti reikia sužeidimo vietoje arba asmens namuose. Sunkesniais atvejais – ligoninėje. Pirminės pagalbos atveju, pagalbiniai įtaisai, technologijos ir priemonės yra taikomos įvykio vietoje. Tinkamai suteikta pagalba būna tik tuo atveju, kai tinkamos priemonės yra pasirenkamos reikiamu momentu. Svarbu, kad būtų griežtai laikomasi tinkamų dezinfekavimo ir saugumo standartų, būtų tinkama jų laikymosi priežiūra. Standartai ir reikalavimai taip pat gali būti laikomi savotiškomis pagalbinėmis technologijomis. Visi veiksmai susiję su sužeistuoju yra skirti padėti jam (jai) atgauti kuo aukštesnio lygio funkcionalumą per kiek įmanoma trumpesnį laiką.

    Pagalbiniai metodai ir priemonės yra esminė tiek ūmaus, tiek lėtinio gydymo dalis, nesvarbu, ar tai yra įprastos sterilios marlės skiautelė, ar elektrinis šimtus kilogramų sveriantis valdomas vežimėlis. Platus įrankių ir metodų asortimentas užtikrina, kad kiekvienu iš daugelio skirtingų atvejų ir situacijų būtų paskirta efektyviausia pagalba. Todėl, būtinas ne vien platus priemonių ir metodų pasirinkimas – labai svarbios yra pagalbos darbuotojų žinios parenkant ir pritaikant šias priemones bei metodus tinkamu metu. 
     

    Asmens namuose pagalba gali būti teikiama daugybe būdų, viena vertus, tai gali reikšti rūpinimąsi asmeniu, patyrusiu mažesnį sužalojimą, kita vertus, gali būti priežiūra namuose patyrus sunkią traumą pasibaigus hospitalizavimo laikotarpiui. Žmogaus kūnas gali patirti traumas ir sužalojimus visą gyvenimą, tačiau galima teigti, jog kai kurie tipiniai sužalojimai, funkcijos netekimas, anksčiau ar vėliau pasireiškiantis įvairiomis formomis, daugiau būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Pagalbinės technologijos, įrankiai ir priemonės namų aplinkoje yra ypač svarbios, kadangi techninė pagalba ir asmeninis dėmesys, paprastai egzistuojantis ligoninėje, tampa nebeprieinamas. Paciento perkėlimas į jam pažįstamą ir individualizuotą namų aplinką iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip geriausia išeitis, tačiau, vien tik dėl traumos, ši aplinka laikinai gali būti laikinai netinkama gyventi savarankiškai. Todėl svarbu užtikrinti tinkamas gyvenimo sąlygas pertvarkant namų aplinką ir aprūpinant ją būtinąja įranga.

    Asmeniui, kuriam reikalinga priežiūra, nepriklausomai nuo būklės sunkumo, reikalinga švari, tvarkinga ir raminanti aplinka. Norint tai užtikrinti, būtina atkreipti dėmesį į gyvenamųjų patalpų apstatymą: pašalinti nereikalingus, griozdiškus baldus ir kitus objektus; reguliariai vėdinti kambarius; nuolat palaikyti bendrąją tvarką.

    Svarbu užtikrinti tinkamą lovos padėtį ir aukštį. Lova turi būti tinkamame aukštyje ir lengvai prieinama iš visų pusių. Šalia lovos patartina pastatyti naktinį stalą kasdieniams asmeniniams daiktams susidėti. Atskirą erdvę pravartu parinkti ir priemonių, būtinų asmens priežiūrai, laikymui. Pirmiausiai, būtina pašalinti visas fizines kliūtis tarp durų ir lovos, miegamojo ir vonios kambario: laidai, gėlės ir kt. išsikišantys ar kabantys objektai neturėtų painiotis šiame kelyje. Net laikinas mažiausios fizinės funkcijos praradimas gali reikšti dideles permainas ir pertvarkymus gyvenamojoje aplinkoje, pavyzdžiui, elektros jungiklių padėtis; kai kurių svarbiausių daiktų forma; lietimo, judėjimo paviršiai ir t.t.